Barion Pixel Skip to main content
keresés
0
Arckezelés

Mik a hajhullás okai és mit tehetünk a hajhullás ellen?

By 2023.04.21.március 14th, 2025No Comments

A hajhullás, vagy alopecia olyan jelenség, amely rendkívül sok ember életét érinti negatívan. Sajnos az életkor előrehaladtával, nemre való tekintet nélkül, a többségnek szembe kell néznie a ritkuló haj és a fejbőr egyéb problémáival. Nőknél gyakran szorongást, depressziót, önértékelési problémákat okozhat ez a folyamat, de a férfiakat ugyancsak megviseli a kopaszodás, különösen, ha túl fiatalon kezdődik. A jó hír, hogy a hajhullás ellen több módon is tehetünk!

A hajhullás okai

melyek nélkül nem kezdhetünk neki a hajhullás elleni kezelésnek

A haj egészsége szoros összefüggésben áll a táplálkozással, a hidratálással és a stresszkezeléssel. A megfelelő vitaminok és ásványi anyagok, mint például a biotin, a cink és az E-vitamin, elengedhetetlenek a haj növekedéséhez és egészségéhez. Emellett a rendszeres fejbőrmasszázs és a megfelelő hajápolási termékek használata hozzájárulhat a hajad megjelenésének javításához. Ebből adódóan a hajhullásnak – legyen az átmeneti vagy tartós – rendkívül sok oka lehet, beleértve a stresszes életmódot, a táplálkozást, a lelki vagy fizikai leterheltséget és genetikai tényezőket, valamint az általános egészségügyi állapotot (hormonális okok, gyógyszerek mellékhatásai, tápanyaghiány).

A hajhullás típusai: az átmeneti és a végleges hajhullás.

Az átmeneti hajhullás okozói általában a fertőzések, a gyulladások, mérgező anyagok vagy hormonális változások. Amint megszűnik a kiváltó ok, akkor ismét visszanő a haj. Ilyen hajhullás az alopecia diffusa, az alopecia areata, azaz a foltos hajhullás és a totális hajhullás is, amikor a fejbőrön és a test további felületén is szőrvesztés lép fel. Végleges hajhullás esetében nem visszafordítható a folyamat, például az adrogén alopecia esetében. Ilyen esetben hormonális okok állhatnak fel, genetikai faktorok vagy bőrbetegségek okozzák a szőrtüszők elpusztulását.

A hajhullás mögött álló főbb okok

 

Hormonális változások

A hormonális változások fontos szerepet játszanak a hajhullásban. Ezek a változások különösen a nőknél figyelhetőek meg terhesség, szülés vagy menopauza idején. A férfiaknál a tesztoszteronszint emelkedése is okozhat hajhullást a hormonális egyensúly felborulása miatt. Mindezek a változások képesek erőteljesen befolyásolni a hajciklusokat, és végül túlzott hajhulláshoz vezethetnek. Fontos, hogy tisztában legyél a hormonális hatásokkal és azzal, hogy ezek miként érinthetik a hajad egészségét. Érdemes szakemberekkel konzultálni, akik segíthetnek a megfelelő kezelési módszerek megtalálásában a hormonális problémák kezelésére.

Betegségek, gyulladások és gyógyszerek mellékhatásai

Számos betegség állhat a hajhullás hátterében. Leggyakrabban a PCOS és endometriózis, jó- és rosszindulatú daganatok, pajzsmirigy betegségek, májbetegség, magas láz, vérszegénység, vérveszteség, illetve cukorbetegség is okozhat hajvesztést. Fertőzéses gócok, a foggyökérnél kialakult tályogok, szuvas fogak és többek közt a petefészek-gyulladás, a mandula-gyulladás, valamint a krónikus epehólyag-gyulladás is előidézhet hajhullást. Számos esetben előfordul az is, hogy nem a betegség, hanem az arra szedett gyógyszer okozza a hajhullást, például az antidepresszánsok és a daganatellenes gyógykészítmények. Fogamzásgátló tabletták szedése esetén előfordulhat, hogy azok serkentik a hajnövekedést és miután a készítmény szedése abbamarad, az hajvesztéssel járhat.

Rossz hajápolási szokások

Sokak számára meglepő tényező, de a nem megfelelő minőségű kozmetikai szerek elképesztő méretű károkat okozhatnak a haj szerkezetében, valamint a hajcsavarók és hajsütővasak is sokat gyengíthetnek hajunk minőségén.

Rendszeres hajápolási rutin kialakítása és a megfelelő termékek használata segíthet a hajad egészségének fenntartásában. Érdemes olyan samponokat és balzsamokat választanod, amelyek kíméletesek a hajszálakhoz, mégis hatékonyan eltávolítják a szennyeződéseket. Ne feledkezz meg a fejbőr masszírozásáról sem, hiszen ez serkenti a vérkeringést, és hozzájárul a hajnövekedéshez. Emellett fontos, hogy megtanuld a hajad igényeit, és az alapján válassz hajápolási termékeket. A különböző hajtípusok (pl. zsíros, száraz, festett) más-más ápolást igényelnek. Figyelj arra is, hogy kerüld a hajadon a káros vegyi anyagokat, mivel ezek gyengíthetik a hajszálakat, és elősegíthetik a hajhullást. A hajvégápolók és sűrűbb olajok alkalmazása szintén segíthet a haj egészségének megőrzésében. Ezen kívül érdemes heti egyszer mélyhidratáló maszkokat is alkalmaznod, hogy a hajad táplált és fényes maradjon. A hajmosást ne minden nap végezd, mert ez eltávolíthatja a fejbőr naturális olajait. Hetente 1-2 alkalom elegendő ahhoz, hogy megtartsd a hajad egészségét. Figyelj arra, hogy a hajmosás során ne használj túl forró vizet, mivel ez károsíthatja a hajszálakat és a fejbőrt is.

Életmód, tápanyaghiány

A rohanó hétköznapjaink néha keresztbe tesznek a megfelelő életmódra való törekvéseinknek és ez gyakorta okoz hajhullást is. A stresszes életmód, a nem megfelelő étkezés, vitaminhiány vagy akár egy drasztikus fogyókúra is állhat a hajhullás hátterében. Érdemes kiemelt figyelmet fordítani a megfelelő mennyiségű biotin, cink, vas, B12 és folsav bevitelére a szép és egészséges haj érdekében.

 

„Jobban hullik a hajam, ha heti négyszer mosok hajat?”

 

Fontos, hogy a hajhullás okát mihamarabb megállapítsuk/ szakember segítségét kérjük, hisz a kezelés módszere nagymértékben függ a kiváltó ok(ok)tól.

Mítoszok a hajhullásról

A hajhullás körüli mítoszok gyakran félreértésekhez vezetnek, amelyek megnehezítik a hatékony kezelés kiválasztását. Például sokan azt gondolják, hogy a hajhullás kizárólag a korral jár, pedig a valóságban számos genetikai, hormonális és környezeti tényező is befolyásolja a haj állapotát. Különösen fontos, hogy ne hagyd figyelmen kívül a stressz és az életmódbeli tényezők szerepét sem, amelyek szintén hozzájárulhatnak a hajhullás fokozódásához. Emellett sokan hisznek abban, hogy a hajhullás csak a férfiakat érinti, pedig a nők körében is egyre gyakoribb jelenség. A nők hajhullásának okai között szerepelhet a hormonális változás, a terhesség, valamint a menopauza is. Fontos, hogy tisztában legyél ezekkel a tényezőkkel, és ne hagyd, hogy a tévhitek elkergessék az önbizalmadat.

Tények és tévhitek

Az egészséges haj megőrzése érdekében elengedhetetlen, hogy néhány tévhitet eloszlassunk. Például sokan úgy vélik, hogy a hajmosás gyakorisága közvetlen hatással van a hajhullásra. A valóságban azonban a hajhullás mértéke leginkább a fejbőr és a hajhagymák egészségétől függ, nem pedig attól, hogy hányszor mosod meg a hajadat egy héten. A táplálkozás és a vitaminok bevitele viszont kulcsszerepet játszik a haj regenerálódásában. Egy másik gyakori tévhit, hogy a nikotinos termékek vagy a hajformázó eszközök egyedülállóan hozzájárulnak a hajhulláshoz. Noha ezek a faktorok hozzájárulhatnak a haj károsodásához, sok esetben csak tüneteket okoznak, és a hajhullás alapvető oka más egészségügyi problémákban rejlik.

A már rég elterjedt hajhullás elleni eljárás – a hajbeültetés

hajkezelés

A hajbeültetés egy olyan sebészeti eljárás, amely már hosszú évek óta lehetővé teszi a hajhullás kopaszodás orvoslását. Az ilyen jellegű sebészeti eljárások során hajátültetés és beültetés történik. A hajbeültetés helyi érzéstelenítésben történik és minden esetben vizsgálatok előzik meg, hogy a beavatkozás kockázatát a legminimálisabbra csökkentsék.

Hajbeültetés esetén leggyakrabban 2000-5000 hajszálat tartalmazó hajhagymát ültetnek át a kopaszodás vagy hajritkulás problémájával érintett fejbőr területre, olyan hajhullástól nem veszélyeztetett területről, mint például a tarkótáji rész. Adott területről a hajtüszőket egyesével kinyerik egy speciális tűvel, majd megrajzolják a hajvonalat és meghatározzák a beültetendő hajszálak pontos helyeit, majd megtörténik maga a beültetés. A beavatkozás időtartama a hajhiányos terület méretétől függően órákon át tartó folyamat. A felépülési idő alatt (körülbelül 3 hétig) a nehéz fizikai munkától, valamint az izzadással járó tevékenységektől tartózkodni szükséges. A hajbeültetés után természetes folyamat az átültetett hajhagymák elvesztése az átültetésből adódó sokk miatt. Éppen ezért a hajbeültetés eredménye sok esetben a regenerálódási időszak (6-12 hónap) után látható teljes valójában. Ugyan a hajbeültetés általában biztonságos eljárás, mint minden sebészeti beavatkozás, ez is járhat kockázatokkal, például fertőzéssel. Emiatt fontos, hogy az eljárást csak olyan szakképzett orvos végezze, aki megfelelően sterilizált eszközöket használ. Ezen és a fájdalmon kívül olyan lehetséges mellékhatásokkal számolhatunk, mint a vérzés és a duzzanat.

Hajhullás elleni sampon, szérum vagy vitamin? Mi a megoldás?

Létezik valós, orvosi kutatásokkal alátámasztott non-invazív hajhullás elleni kezelési mód?

Igen, a modern technológiának hála létezik szike és tű használata nélküli kezelési mód is a hajhullás problémájára azok számára, akik ódzkodnak a sebészeti beavatkozásoktól. Sajnos számos esetben találkoztak már a hajhullástól szenvedők „csodaszerekkel”, ezért pedig alaposan megingott a műtétmentes megoldások irányába a páciensek hite. Éppen ezért fontos, hogy csak olyan módszereket és gépi kezelést válasszunk, melynek technológiája klinikai kutatásokon alapszik és valós, klinikai kutatások támasszák alá eredményességét.

A hajhullás és a kopaszodás elleni harcban a modern tudomány folyamatosan új utakat keres, hogy hatékonyabb és biztonságosabb megoldásokat kínáljon. A kutatások és az orvosi fejlődés lehetővé teszik, hogy a hajhullás hátterében álló okokat jobban megértsük, és célzottan kezeljük őket. A legújabb technológiák és kezelések folyamatosan fejlődnek, és bár nem minden módszer működik mindenkinél, a tudományos kutatások során egyre több ígéretes eredményt tapasztalhatunk. Ezek az új lehetőségek nemcsak a tüneteket enyhítik, hanem a hajhullás mögötti okokat is célozhatják.

 

Klinikai kutatások és eredmények

Az elmúlt évek során számos klinikai kutatás született, amelyek a hajhullás kezelésére és a haj regenerációjára fókuszálnak. Ezekben a kutatásokban a különböző módszerek, mint például a PRP- terápia vagy az őssejtterápia eredményeit elemezték. Az eredmények alapján sok esetben sikerült megerősíteni a hajnövekedést, és az eljárások biztonságosságát is igazolták.

Új technológiák a hajhullás kezelésében

A modern technológia folyamatosan hozza el számunkra az új megoldásokat a hajhullás kezelésére. Az új kezelések közé tartozik például a tudományos alapokon nyugvó hajkezelő szérumok alkalmazása, amelyek gazdag tápanyagokban és vitaminokban, segítve ezzel a hajhagymák erősítését. Emellett különböző fizikai és kémiai kezelések, mint például a LED fényterápia vagy a micro-needling technikái is népszerűvé váltak. Ezek az új módszerek nemcsak hatékonyak, de a páciensek számára is kényelmesebbek, hiszen minimális mellékhatással járnak, és a kezelések gyorsan elvégezhetők.

Non-invazív fejbőr revitalizáló és hajregeneráló eljárás?

Az EverDerm vadonatúj hajkezelése az eredeti HydraFacial Keravive fejbőrtisztítás és a Calecim Professional hajkezelő szérumának kezelés-protokollját ötvözi. A kombinált kezelés célja, hogy mélyreható hidratálást és tápanyagot biztosítson a fejbőrének és hajának, ezáltal serkentve a természetes hajnövekedést és visszaállítva a fejbőr és a haj egészséges állapotát. A HydraFacial Keravive az amerikai FDA által engedélyezett és klinikailag igazolt eredményekkel alátámasztott eljárás, melynek célja az egészségesebb és ragyogóbb megjelenés biztosítása minden bőr- és hajtípusra egyaránt.

A Calecim Professional Advanced Hair System megalkotása mögött egy olyan szabadalmatatott technológia áll, amely a szervezet leggazdagabb őssejtforrásából, a köldökzsinór- kötőszövetiből kinyert mesenchymalis őssejtek hatásán alapszik. Az eljárás eddig soha nem látott mélytisztítást, gyengéd kémiai hámlasztást és mélyhidratálást kombinál a teltebb, dúsabb és egészségesebb haj érdekében. Mindezt a fejbőr és hajhagymák tisztítása, stimulálása és táplálása által éri el. A kezelés során a HydraFacial technológia finom, mégis hatékony tisztítással és hámlasztással készíti elő a fejbőrt, míg a Calecim Professional szérum a hajhagymák regenerálódását segíti elő, erőseb és dúsabb hajat eredményezve.

Close Menu